Ile jest wart używany rower? Podobno tyle, ile ktoś jest gotów za niego zapłacić. Ale licytacja od złotówki bez ceny minimalnej może nie być idealnym rozwiązaniem, dlatego warto wiedzieć, jak wycenić rower – niezależnie od tego, czy negocjujesz cenę sprzętu wypatrzonego w ogłoszeniu, czy zastanawiasz się, ile gotówki na nowy zakup odzyskasz sprzedając swojego starocia.
Ile rower traci na wartości?
Jeśli rower jest w fabrycznej specyfikacji, sprawa jest prosta. Nówkę sztukę na posezonowej wyprzedaży można często wyrwać z rabatem 20-25%, więc możesz przyjąć że cena używanego powinna stanowić mniej, niż 75% ceny katalogowej. Oczywiście zakładając stan bliski ideału. Im rower starszy i bardziej zużyty, tym kwota niższa. Orientacyjnie, po 1-2 sezonach użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, rower trail/enduro traci ok. 40% wartości – więc zakup takiej sztuki jest szczególnie opłacalny.
Jest jednak niemal pewne, że w ciągu kilkunastu miesięcy eksploatacji, poprzedni właściciel wprowadził zmiany w osprzęcie. Lub w ogóle złożył rower od podstaw. Jak w takiej sytuacji go wycenić?
Rower, czyli co konkretnie?
Zacznij od zrobienia w arkuszu kalkulacyjnym listy wszystkich części. Dla ułatwienia:
- rama
- damper
- amortyzator
- koła
- opony
- hamulce + tarcze
- przerzutka przednia
- przerzutka tylna
- manetki
- kaseta + łańcuch
- korba
- pedały
- napinacz
- mostek
- kierownica
- sztyca
- siodło
- gripy
- stery
- inne (np. rockring, dodatkowe akcesoria, gratisy itd.)
Ile to jest warte?
Następnie wróć do detektywistyki i poszukaj średnich cen sprzedaży każdej części po kolei. W tym celu przydatna jest opcja “Szukaj w zakończonych” w wyszukiwarce Allegro. Wyniki przefiltruj tak, żeby widzieć tylko części używane i posortuj po popularności, bo zależy Ci na cenach realnych, czyli takich, jakie ktoś był gotów w przeszłości zapłacić (zgodnie z zasadą przytoczoną we wstępie).

Po kilkunastu minutach zajadłego klikania znasz kwotę, za jaką teoretycznie dałoby się rower sprzedać na części. Od tej wartości trzeba odliczyć prowizje i inne koszty związane z taką sprzedażą (np. koszt rozbiórki w serwisie, jeśli nie masz wszystkich narzędzi, lub przeglądu części, które tego wymagają). Między innymi dlatego sprzedawcy jest na rękę, żeby sprzedać rower w jednym kawałku i jest skłonny do ustępstw (prawda?). Sensowny “rabat” to 15-20% uzyskanej wartości. O okazji możesz mówić, jeśli różnica ceny roweru względem sumy części przekracza 40%.

Podsumowanie
Wiesz już więc, ile pieniędzy zarobisz na starym rowerze, wiesz mniej więcej, jaką kwotę negocjować ze sprzedającym, więc teoretycznie rachunek jest prosty. Jedna kwota minus druga równa się ilości nadgodzin do przepracowania. Ale to niestety nie koniec – w następnej części zajmę się kosztami serwisu i tuningu roweru po zakupie.
Cały poradnik:
dobre rady ale niestety …
“Szukaj w zakończonych” nie działa od jakiegoś czasu
Racja, dzięki za informację. Jeszcze tydzień temu z tego korzystałem, a tu taka lipa…
Tutaj więcej informacji: http://cafealle.pl/c/index.php?topic=321.0
Wygląda na to, że żeby solidnie wycenić rower, trzeba będzie poczekać, aż archiwum.allegro.pl przestanie być do dupy :(
Ile jest wart ten rower